Uznesenja Bl. Djevice Marije

Hrvatska Brinje Frankopanska 48

Brinje

Lokacija

Država:
Hrvatska
Adresa:
Brinje, Frankopanska 48, 53260, Brinje
Općina:
Brinje
Telefon:
053700242
Web stranica:
www.zupa-ubdm.hr

Svete mise

Mise nedjeljom
11:00
Mise nedjeljom ljeti
11:00
Mise preko tjedna
18:00
Mise preko tjedna ljeti
19:00

Opis

Župna crkva Uznesenja Marijina u Brinju prvi put se spominje 1388. kao crkva Sv. Marije sa samostanom augustinaca. U crkvi je 1476. pokopan Bartol Frankopan, a nadgrobna mu je ploča postavljena pred oltarom Sv. Bartolomeja. Iste godine je knez Ivan VIII. Frankopan dao augustincima neke posjede u brinjskoj okolici, a kasnije je neke posjede dao i pavlinima, iako je samostan pravorijekom u Senju iz 1497. ostavljen augustincima.  No, zbog turske opasnosti čini se da oni, kao ni pavlini, nisu još dugo boravili u brinjskom samostanu, jer se u njemu 1506. spominju franjevci, a 1509. i dominikanci. Hrvatski povjesničar Emilije Laszowski napisao je 1895. da je brinjski samostan bio na lokaciji na kojoj se u njegovo vrijeme nalazio župni stan. Taj je stan u građevinskom nacrtu iz 1816. ucrtan preko puta župne crkve, ali znatno bliže Jozefinskoj cesti Karlovac-Senj nego sama crkva.

Turci su 1530. spalili crkvu i samostan. Redovnici su trajno napustili Brinje, a župnik se povukao u kapelu Sv.Trojstva na Sokolcu. Senjska biskupija sastojala se 1615.od samo tri župe: Senj, Brinje i Otočac. Potkraj 17. stoljeća pop Marko Mesić, brinjski župnik i ličko-krbavski arhiđakon, sagradio je novu župnu crkvu u Brinju, čini se na temeljima nekadašnje samostanske crkve iz frankopanskog razdoblja. Crkvu je 1713. posvetio senjsko-modruški ili krbavski biskup Adam Rattkay. Župna crkva u Brinju obnovljena je 1846. i tom je prilikom izgubila svoj „prijašnji vrlo lijepi reljefni ukras“, kako je 1852. zabilježio Pavao Kušan i svojoj knjizi o povijesti Ogulinske pukovnije. Godine 1884. crkvu je  teško oštetio požar, nakon čega je opet bila obnovljena, a župnik Ivan Malinarić počeo je 1901. voditi novu župnu spomenicu.

Tijekom Prvog svjetskog rata (1914.-1918.) skinuta su zvona s brinjske crkve i pretopljena  u topove i granate. Nova zvona dopremljena su i posvećena 1924. godine. U Drugom svjetskom ratu (1941.-1945.) crkva je talijanskim bombardiranjem 1943. pretvorena u ruševinu. Obnovu je od ranih 1960-tih godina vodio poduzetni župnik Ivan Kranjčec, koji je uz crkvu dozidao i župni stan, a vjeronauk je držao u kapelici preko puta crkve. Prilikom obnove crkve pronađen je ulomak kamene ploče s glagoljskim tekstom iz 1518. u spomen na kneza Matijaša Čubranića, prenesene s groblja uz kapelu sv.Vida pod brdom Humcem. Pod zvonikom crkve nalazi se i ploča s latinskim natpisom iz 1800.godine, na kojoj se spominju senjsko-modruški ili krbavski biskup Ivan Krstitelj Ježić, brinjski župnik Juraj Čolić de Lowensberg i zapovjednik Brinjske satnije Joso Turkalj pl.Turkenthal. U prigodi crkvenog obilježavanja 300. obljetnice oslobođanja Like od Turaka postavljeno je 1989. poprsje popa Marka Mesića kod glavnog ulaza u crkvu. Posljednjih godina porušena je trošna kapelica preko puta crkve i pokrenuta izgradnja novog župnog doma.

Župa UBDM u Brinju broji 1310 katolika.

Dodatno

  • Župno sjedište: Da
  • Posebne mise: Velika Gospa 11:00, 18:00

Krive informacije? Kliknite ovdje i pošaljite ispravak.


U blizini

Aplikacija dostupna na mobilnim uređajima

Preuzmite našu aplikaciju

Potreba za ovom aplikacijom se stvorila iz jednostavnog razloga jer postoje mladi iz župe željni svakodnevnih misa, no često smo vremenski ili prostorno ograničeni jer smo ipak putujuća Crkva, tako da moramo ponekad sudjelovati u misama u drugim župama, kao i vjernici iz drugih župa u našoj.